Předporodní rituál

Předporodní rituál je událostí, při které nastávající maminka může spočinout v pozornosti a péči ostatních žen, které ji přišly podpořit a nabídnout svůj podíl moudrosti nebo jen svou přítomnost. Je to zároveň oslava života, mateřství a ženy bohyně jako dárkyně života. Je to propojení se s ostatními ženami, které se zavazují, že budou směrem k nastávající mamince vysílat svou energii, která jí bude provázet po zbytek těhotenství a při porodu.

Pro většinu žen představuje porod obrovskou zkoušku dospělosti a skutečný přechodový rituál. Její tělo i celá bytost v tu chvíli prochází transformačním procesem, jehož důležitost bohužel v naší společnosti často nedostatečně ctíme. Předporodní rituál nám pomáhá navrátit pocit důležitosti a posvátnosti na cestě, kterou se žena skrze těhotenství a následný zlomový okamžik porodu vydává.

Tento rituál je v mnoha podobách součástí každé kultury na světě. Je to tak přirozené. Vždy to tak bylo. Ženy seděly ve světnici, draly peří a u toho sdílely své porodní příběhy, předávaly svá moudra nastávající mamince, dodávaly jí sílu k porodu. 

Rituál může mít různý průběh. Vždy předchází domluva s konkrétní ženou, nebo pokud je organizován jako překvapení, pak jsem ve spojení s ženou, která je těhotné ženě nejbližší, zná ji dobře a dokáže odhadnout její přání.

Rituálem nás provází 4 živly jako takové nosné sloupy celé události. Dále je obvykle součástí sdílení v kruhu žen, péče o tělo ženy - masáž, koupel, česání, malování hennou na bříško, ručně uvitý věneček; květiny, tanec, zpěv, dárečky, dobré jídlo a pití atd.

Nejlepší je rituál naplánovat na dobu cca 3-6 týdnů před porodem. Událost trvá přibližně 3 hodiny. Délka se odvíjí podle přání a domluvy.

Mým úkolem je vyslechnout přání, naladit se na situaci. Být průvodkyní, která drží strukturu události i plyne v jeho toku.

Cena je orientačně 3500- 5000 Kč.

"Ráda bych ti ještě jednou poděkovala za to, že jsi byla součástí mého "včerejška". Myslím, že lepší průvodkyni jsem si ani nemohla vybrat. Opravdu klobouk dolů, jak jsi to všechno v tak krátkém čase připravila a zorganizovala. Byl to pro mě mimořádný zážitek. Možná tím, že jsem si od toho nic moc neslibovala, prostě jen že to bude příjemný večer a nechám se překvapit... tentokrát se ta otevřenost a neplánování vyplatilo. Rezonovalo to ve mně ještě celou noc a celé ráno. Nikdy bych nevěřila, jak moc bude takový zážitek intenzivní. Sdílení, slzy a smích, dojetí, posílení, energie... klubíčko, to vědomí, že jsme v tom všechny teď tak trochu spolu, krásná přání, uvolnění mých strachů a možnost se svěřit s tím, co se mi honí hlavou. Něco takového by si opravdu zasloužila před porodem každá žena, aby cítila tu podporu od ostatních. Hodně jsem se uklidnila a bylo to přesně to, co jsem potřebovala, protože poslední týden byl pro mě takový hektický, občas jsem se cítila zmatená, nestíhající a včera konečně přišlo zklidnění a uvolnění. Myslím, že jsme zapomněli na to, jak důležitou roli můžou hrát rituály v našem životě. Bylo mi ctí prožít včerejší večer ve tvojí společnosti. Vážím si toho, že jsi na několik hodin opustila ty svoje slečny doma a věnovala svůj čas a energii a moudrost nám všem. Myslím, že jsme to všechny vnímaly. Pro mě to bylo moc posilující. Děkuji, že jsi tam pro mě byla."

Eva | předporodní rituál | 4/2019