Rituál (u)zavírání

Prošla jsem několika kurzy, ve kterých jsem se učila tradiční mexické zavírání kostí ("Cerrada")  a také slovanské poporodní zavinování. Vedena svou intuicí a praxí jsem postupně sestavila určitou osnovu rituálu (u)zavírání, které si žena může dopřát k uzavření jakékoliv životní etapy, události, něčeho, co už dál nechce ve svém životě nést, čemu chce poděkovat a vzít si do další etapy svého života jen to posilující  a ostatní nechat v té minulé etapě života. Zpravidla provázím ženy poporodním uzavíráním (nejdříve 40 dní po porodu), rozchodovým, ztrátou miminka apod. Je na každé ženě, jak moc se dokáže a chce rituálu otevřít, změna pak probíhá na fyzické, emoční nebo i jemněhmotné úrovní.

Co rituál obvykle zahrnuje?

  • přípravu místa a speciálního zahřívacího nápoje
  • sdílení v bezpečném kruhu, žena může říct vše, co potřebuje
  • masáž celého těla
  • bylinnou koupel se svíčkami
  • zavinování do šátků - zamykání sedmi zámků na těle - žena je jako kukla a pak se vylíhne jako motýl do nové životní etapy
  • odpočinek
  • ukončení celého procesu

V průběhu času jsem dospěla k tomu, že na tomto typu rituálu spolupracuji s mojí kolegyní Bárou Agnerovou  (Březinovou). Bára je porodní asistentka, doprovázíme společně ženy i u porodu a zjistily jsme, že "jedeme na společné vlně".  Toto naše naladění nám vyhovuje i u rituálu a vzá-jemně se u něj velmi nenásilně doplňujeme. Pomáháme v tandemu udržet bezpečný prostor pro sdílení ženy, pečujeme o její tělo (já obvykle rebozo masáží, Bára obvykle kranio-sakrální terapií), po koupeli pak ženu zavinujeme rovnoměrně z obou stran. Díky práci ve dvou vše hezky plyne, žena je hýčkána a vyživena ženskou energií. 

Poporodní rituál (u)zavírání může žena pojmout jako takový  "wellness day". Den, kdy se pozornost upře na ni, dopřeje si péči, uzavře staré, aby se mohla otevřít novému. Některé ženy cítí, že si ho chtějí naplánovat hned na konec šestinedělí, jiné ho odsunou na později. Není žádný nejzazší termín. Uzavírat můžete i s odstupem let od porodu. V případě, že máte malé miminko, pak je dobré mít někoho, kdo bude miminko nosit na kojení. V případě větších dětí je vhodné, aby žena měla svůj prostor jen pro sebe a děti někdo hlídal. Rituál obvykle probíhá u ženy doma, aby pak mohla v klidu v teple zůstat odpočívat.

Rituál se nemusí vztahovat k porodnímu tématu. Může jít o jakékoliv nezpracované téma, které nám brání žít náš život plně teď a tady. Díky rituálu lze skrz tělo i duši určité téma/událost zpracovat, uzavřít a pustit.

Při plánování vyplní žena dotazník, který nám pomáhá "ušít rituál na míru".

Obvyklá délka rituálu je 3-5 hodin. Cena je 8000 Kč + cestovné (zahrnuje 2 průvodkyně rituálem -Kristýnu a Báru-, bylinky, svíčky, květiny, další rituální předměty). V případě, že se rituál koná o víkendu, je příplatek +1000 Kč pro každou, tj. celkem 10000 Kč + cestovné. Pokud chcete provést rituálem pouze ode mne, pak je cena 4000 Kč + cestovné (příp. + příplatek za víkend 1000 Kč).